Profesjonalne sterowanie pracą pomp.

Sterowanie pracą pomp obiegowych i nie tylko, to bardzo ważny aspekt ich żywotności oraz prawidłowości realizowanych prac. Dobry sterownik do pomp będzie zapewniać odpowiedni poziom zabezpieczenie przed sucho-biegiem pompy, jak również może pełnić funkcje wyłącznika ciśnieniowego. Tego typu sterownikiem jest na przykład Evak DCP. To niewielki i niezbyt kosztowny sterownik, który znacznie podnosi łatwość obsługi pomp i ogranicza konieczność nadzorowania pracy przez człowieka. Zapewnia prostą obsługę i bardzo wygodną zmianę parametrów pracy pompy, co wpływa na konkretne warunki eksploatacji w bardzo pozytywnym zakresie.

Najważniejsze zalety sterownika do pomp Evak DCP

Sam sterownik to niewielkie urządzenie z odpowiednim okablowaniem (z możliwością przedłużenia), które możemy bardzo wygodnie zamontować na instalacji wodnej. Charakteryzuje się bardzo ciekawymi funkcjami, którym warto przyjrzeć się z bliska. Najważniejsze cechy charakterystyczne tego sterownika, przedstawiają się następująco:

  • Jest to sterownik bardzo prosty w podłączeniu – można wszystkie czynności wykonać samodzielnie, bez specjalistycznych prac serwisantów
  • Charakteryzuje się wyższym poziomem żywotności od klasycznych mechanicznych wyłączników ciśnieniowych.
  • Nie wymaga instalowania dodatkowego zabezpieczenia przed sucho-biegiem, ani manometru – sterownik DPC spełnia wszystkie te funkcjonalności.
  • ożliwość uzyskania funkcji miękkiego stopu pompy, czyli zmniejszenie efektu uderzenia hydraulicznego – wydłuża to znacznie żywotność pompy i całej instalacji.
  • Czytelny i wygodny w obsłudze wyświetlacz LCD

Poza tym, mamy tutaj do czynienia ze zintegrowanym wyłącznikiem ciśnieniowym, który zapewnia włączenie/wyłączenie pompy przy zadanym ciśnieniu w instalacji. Mamy także do czynienia z programowalnym opóźnieniem czasowym. Zmiana parametrów jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy – ekran jest bardzo czytelny a obsługa wręcz intuicyjna

O czym warto pamiętać wybierając sterowniki elektroniczne do pomp?
Na rynku znajdziemy oczywiście także inne sterowniki elektroniczne do pomp, wobec czego warto wiedzieć, na jakie kwestie zwracać szczególną uwagę podczas ich doboru. Zdecydowanie najważniejszymi kwestiami będzie wygodna obsługa i zmiana parametrów nastawy pracy dla pompy. Ważne aby urządzenie nie wymagało także specjalistycznych rozwiązań w zakresie swojej instalacji. Sterownik z tradycyjnym gniazdkiem będzie rozwiązaniem wręcz najlepszym. Powinien posiadać precyzyjne wskazanie ciśnienia roboczego w instalacji i możliwość regulowania pracy pompy w stosunku do wartości ciśnienia. Najlepiej jeśli będzie mieć także możliwość współpracy z pompami trójfazowymi, aczkolwiek w większości przypadków, takie pompy stosowane są jedynie w dużych zakładach produkcyjnych. Generalnie, sterownik elektroniczny, powinien gwarantować nam tutaj spore możliwości w zakresie regulacji pracy pompy oraz programowania różnych sytuacji. Dzięki temu, jego eksploatacji będzie przynosić konkretne korzyści w pracy całej instalacji.

Previous Article
Next Article