Dobór używanej pompy zatapialnej.

Umiejętny dobór używanej pompy zatapialnej to bardzo istotna kwestia dla wielu firm. Chodzi bowiem o to, iż nie zawsze dysponujemy odpowiednimi zasobami finansowymi aby dokonać zakupu nowej jednostki. Czasami jest to wręcz zbędne, gdyż prace realizowane z zastosowaniem pompy są na tyle rzadkie, iż zakup nowej, byłby po prostu marnotrawstwem zasobów finansowych firmy. Dlatego też, warto wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić dobór używanej pompy zatapialnej. Pozwoli to nam oszczędzić na kosztach zakupu tego typu jednostki, a jednocześnie umożliwi wybór pompy dobrej i sprawnej technicznie.

Czy dobór używanej pompy zatapialnej jest trudny?

Z cała pewnością jest to zadanie wymagające podstawowej wiedzy z zakresu eksploatacji pomp zatapialnych. Należy posiadać wiedzę na temat tego, jakie elementy pomp zatapialnych podlegają najsilniejszemu zużyciu. Trzeba także wiedzieć, w jaki sposób zmienia się charakterystyka pracy pompy zatapialnej wraz z upływem czasu i zużywania się jej podzespołów. Oczywiście to nie wszystko, bowiem musimy w tym przypadku zwrócić uwagę na jeszcze kilka, bardzo istotnych szczegółów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pompy zatapialnej?

Tak więc, dobór pompy zatapialnej, należy przeprowadzać z wielką rozwagą, mając na względzie kilka istotnych kwestii. Do najważniejszych należą następujące zagadnienia:

  • Poziom zużycia pompy – powinniśmy mieć informacje, jak intensywnie dana pompa była eksploatowana, czy była uszkodzona, naprawiana, oraz czy wymieniano w niej jakiekolwiek części. Warto także wiedzieć ile godzin przepracowała, przynajmniej w przybliżeniu.
  • Dostępność części zamiennych i profesjonalnego serwisu – to także istotna kwestia, której dobór używanej pompy zatapialnej nie może pominąć. Czasami możemy bowiem zakupić w bardzo dobrej cenie używaną pompę, do której jednak potem nie będziemy mogli dokupić części zamiennych. Dzieje się tak w przypadku, kiedy producent przestał daną serię pomp wspierać, bądź też wycofał je z produkcji. Może też być, iż pompa została sprowadzona z zagranicy, a w kraju nie mamy żadnego przedstawiciela, który mógłby nam w tym zakresie zaoferować pomoc.
  • Aktualne parametry pompy – wraz z czasem eksploatacji, pompa traci swoje pierwotne parametry techniczne. Warto więc, aby dobór używanej pompy zatapialnej uwzględniał jej aktualne osiągi. Można je będzie oczywiście poprawić poprzez wymianę niektórych podzespołów, jednakże przy stosunkowo starej i długo eksploatowanej pompie, na pewno nie osiągniemy jej fabrycznych osiągów.
  • Stan techniczny – chodzi oczywiście o kwestię tego, czy elementy takie jak kabel są całe i nieuszkodzone. Warto także wiedzieć, w jakim stanie jest uszczelnienie mechaniczne, bowiem jego uszkodzenia mogą powodować przecieki do silnika. Znając dokładny stan techniczny pompy zatapialnej, możemy z góry określić ewentualne, przyszłe awarie i się do nich przygotować. Jeśli wiemy, że uszczelnienie mechaniczne jest już w złym stanie, możemy zawczasu pompę oddać na serwis w celu jego wymiany. Pozwoli to uniknąć poważniejszych problemów, do jakich dochodzi w wyniku przecieków pompowanych mediów do silnika.

Podsumowanie.

Generalnie więc, musimy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dobór używanej pompy zatapialnej będzie spełniać nasze wymagania. Jeśli potrzebujemy bowiem jednostki do pracy ciągłej, lepszym rozwiązaniem może być zakup nowej jednostki, objętej gwarancja producenta. Jeśli jednak potrzebujemy pompy do prac dorywczych, które po prostu czasem się zdarzają, dobór używanej pompy zatapialnej może być idealnym rozwiązaniem. Pozwoli nam zaopatrzyć się w potrzebne urządzenie, przy ponoszeniu stosunkowo niskich kosztów jego zakupu

Previous Article
Next Article