Pompy przeponowe Caffini do wody brudnej.

Pompowanie medium zanieczyszczonego w sporym zakresie, przy udziale dużych części stałych, może być skutecznie realizowane przy zastosowaniu pomp przeponowych. Są to odpowiednio dostosowane do tego typu zadań pompy, pozwalające na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń wraz z wodą, jak również na pompowanie ciał stałych. Do najbardziej znanych rozwiązań technologicznych w tym zakresie należy zaliczyć pompy Flygt z serii BWM, które niestety nie są już produkowane, oraz pompy Caffini typu Libellula. Pompy tego typu stosowane będą przede wszystkim więc do pompowania wody zabrudzonej i zanieczyszczonej ciałami stałymi. Jednakże zdarzyć się może ich wykorzystanie także do współpracy z systemami igłofiltrowymi.

Charakterystyka pomp przeponowych

Przede wszystkim są to pompy samozasysające, dostosowane do praktycznie nieograniczonej pracy na sucho. Skutkiem tego sprawdzają się przy instalacjach igłofiltrowych, gdzie nie zawsze możemy precyzyjnie określić ilość pompowanej wody, a niejednokrotnie zdarzać się będzie, iż pompa będzie zmuszona do pracy na sucho. Pompy Caffini typu Libellula bez większych trudności poradzą sobie z tego typu zadaniami. Oczywiście nie sprawdzają się one przy zastosowaniu do dużych instalacji. Najlepszym, maksymalnym rozwiązaniem będzie obsługa niewielkich instalacji, składających się z maksymalnie 15 igłofiltrów, wpłukanych na głębokość maksymalnie do 4 metrów. Wynika to przede wszystkim z ograniczonych możliwości wytwarzania podciśnienia w instalacji.

Pompy tego typu nie wymagają od nas wstępnego zalania wodą, przez co też ich obsługa nie stwarza dodatkowych problemów. Mogą być używane do pompowanie bardzo zróżnicowanych typów mediów, nawet z zawartości większych ciała stałych. Sprawdzają się także bardzo dobrze w pompowaniu szlamu.

Generalnie są to pompy przeponowe do brudnej wody, bowiem w takich zastosowaniach sprawdzają się zdecydowanie najlepiej i najbardziej wydajnie.

Wykonanie pomp Caffini typu Libellula

Są to pompy w standardowej wersji projektowane do zastosowania w budownictwie, toteż wykonana jest z aluminium, co zapewnia wysoki poziom odporności całej konstrukcji na korozję. Oczywiście znajdą się także wersje wykonane z żeliwa, brązu czy też stali nierdzewnej, sprawdzające się do pracy w środowiskach o większym poziomie zagrożenia korozyjnego. W zdecydowanej większości przypadków są to pompy montowane na ramie, lub tez na ramie z kołami, co jest opcją najlepszą pod względem transportu.

Generalnie rzecz biorąc, parametry techniczne pomp Caffini typu Libellula, sprawiają, iż pompy te będą regularnie zyskiwać na popularności, a co za tym idzie, będą pojawiać się w coraz większej liczbie zastosowań. Wygoda pracy, wydajność i brak jakichkolwiek trudności związanych z bieżącą obsługą, należy tutaj niewątpliwie zaliczyć na korzyść tego typu pomp przeponowych. W końcu pompowanie brudnej wody stwarza pewne wymagania, którym należy sprostać, jeśli proces ten, ma być realizowany jak najbardziej prawidłowo.

Previous Article
Next Article

One Reply to “Pompy przeponowe Caffini do wody brudnej.”

Comments are closed.