Pompy wysokiego podnoszenia

Grupa pomp o wysokim poziomie podnoszenia jest dość szeroka. Znajdziemy tutaj stosunkowo sporo urządzeń, które perfekcyjnie sprawdzają się przy pompowaniu wszędzie tam, gdzie wymagane jest wyższe ciśnienie. Znajdziemy tutaj zarówno zwykłe pompy zatapialne, jak i duże agregaty pompowe. Zapewniają nam one podnoszenie nawet na poziom 50m. Jest to w wielu przypadkach kwestią wręcz niezbędną. Bardzo często bowiem będzie zachodzić potrzeba transportu pompowanej wody na znaczne odległości, czy też przy pokonaniu znacznego przewyższenia terenu. W takich okolicznościach pompy wysokiego podnoszenia będą niezastąpione.

Pompy wysokiego podnoszenia od firmy GECO POWER

Jednym z wiodących na rynku producentów agregatów pompowych wysokiego podnoszenia jest firma Geco Power. Do naszej dyspozycji znajdą się duże agregaty pompowe o wysokości podnoszenia nawet do 50 metrów. Przykładowym urządzeniem może tutaj być agregat do odwadniania Geco Power SPD 6/57 o następujących parametrach technicznych:

  • Wysokość podnoszenia – 60 m (6 bar)
  • Wydajność – do 400 m3/h
  • Silnik o mocy 70 kW z możliwością regulacji obrotów
  • Przyłącze ssawne i tłoczne – 6” – 150mm
  • Waga – 1,3 t
  • Wolny przelot wirnika – 40mm

Agregat ten jest stosunkowo duży pod względem gabarytowym. Jego wymiary to 1,5m wysokości, 1,2 m szerokości i 2,5m długości. Jest to jednak urządzenie do profesjonalnych zastosowań przy pompowaniu na większe odległości i większe wysokości.

Zastosowanie pomp wysokiego podnoszenia.

Przede wszystkim tego typu pompy wysokiego podnoszenia będą wykorzystywane do prac tłocznych w instalacjach odwodnieniowych. Bardzo często w przypadku szczególnie osuszania terenów podmokłych, będziemy mieć do czynienia z koniecznością przetłoczenia wody gruntowej na znaczną odległość. Sprawdzi się także przy prowadzeniu prac ziemnych na nabrzeżu rzek, jezior, mórz, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej, woda wybija dość intensywnie w gruncie.

agregat Geco Power Silent

Pompy wysokiego podnoszenia będą także wykorzystywanie w pracach ze ściekami (pompy Victor Pumps), wodą brudną i zanieczyszczoną ciałami stałymi (pompy z agitatorem i wolnym przelotem). Znajdziemy tutaj także pompy zatapialne (Flygt), stosowane głównie w branży wydobywczej. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest osiągnięcie wysokiego poziomu podnoszenia wody.

W szczególności na naszą uwagę zasługiwać będą tutaj pompy wysokiego podnoszenia marki Flygt. Są one przeznaczone do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach w branży wydobywczej. Znajdują swoje zastosowanie jednakże w innych przypadkach. Bardzo często pojawiają się na wyposażeniu firm budowlanych, gdzie też niejednokrotnie zachodzi potrzeba pompowania z wysokim ciśnieniem na dużą wysokość.
Jednym słowem pompy wysokiego podnoszenia będą sprawdzać się w wielu zastosowaniach. Skutkiem tego też, pojawiać się będą w wielu firmach, przedsiębiorstwach, czy też nawet w jednostkach straży pożarnej.

Previous Article
Next Article